Preneste si hypotéku (čo vám v reklame nepovedia)

Autor: Slávka Ambrová | 11.11.2013 o 10:10 | (upravené 11.11.2013 o 21:25) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  1383x

Človek veľmi rád uverí reklame na každom rohu sľubujúcej “zbaviť sa starých úverov, rýchlo a jednoducho!“. Hlavne ak má podobne „výhodnú“ hypotéku, ako ja - so 6,49% úrokovou sadzbou. (Ktorú som mimochodom dostala od PSS ako „odmenu“ za to, že som bola ich dlhoročným klientom.)

 

Chcete si „preniesť" hypotéku do inej banky? Rýchle to nebude. A jednoduché už vôbec, ak máte príjem menej ako 1000€ mesačne. Reklamné slogany o „pôžičke pre každého, bez dokladovania príjmu a nového znaleckého posudku" treba brať s rezervou. Ako náhle banka zistí, že váš príjem je „iba priemerný" a veľa na vás nezarobí, prestanete byť pre ňu zaujímavý klient. Napriek tomu úver možno dostanete. A k nemu osobný účet, ktorý síce nepotrebujete, ale predraží vašu mesačnú splátku o poplatky za vedenie.*

 

Mesačná splátka môjho úveru v PSS bola vypočítaná na 158€. Po piatich rokoch som sa rozhodla zmeniť banku, keďže výška dlžnej sumy sa skoro vôbec nezmenila. (Splátka dlhu bola cca 30€ mesačne, zvyšných 130€ tvorili úroky). Zo začiatku vyzeralo naozaj všetko jednoducho. Príjem som mala priemerný, pracovnú zmluvu na dobu určitú. Žiadosť zamietli. Nasledovali ďalšie. Dôvody boli rôzne - nedostatočný príjem, nízka hodnota nehnuteľnosti. To, čo mi pred piatimi rokmi stačilo, teraz už bolo málo.

 

Nenechala som sa odbiť a snažila sa vyriešiť svoj problém opakovane, vo viacerých bankách. Nepomohol ani nový znalecký posudok, boli ochotní akceptovať maximálne 80% hodnoty nehnuteľnosti. To asi zabudli na tie svoje reklamné bilboardy natlačiť. A tiež to, že keď chcete úver s mesačnou splátkou 100€, potrebujete mať príjem 700€. To, že som päť rokov pravidelne splácala z toho istého príjmu 158€ sa žiadnej banke nazdalo byť ako dostatočná záruka, že budem splácať aj tých 100 €.

 

Takto som prišla nielen o „výhodný úver" ale aj o skvelý darček v podobe „nepotrebného osobného účtu". Budem sa musieť predsa len uspokojiť s tým mojim 6,49% - ným úrokom. Ale aspoň mám osobný účet s nulovým poplatkom. A keď sa mi raz zvýši príjem, možno sa mi konečne podarí vybaviť tú hypotéku rýchlo a jednoducho.

 

PS: Odkaz pre všetkých zástupcov bánk, ktorí mi spríjemňujú minimálne jeden deň v týždni svojimi reklamnými zásielkami a telefonátmi: „Nedávajte mi už, prosím, žiadne darčeky v podobe veľmi výhodných osobných účtov a pôžičiek. Dajte mi radšej pokoj. Myslím, že to povedie k obojstrannej spokojnosti." :)

 

*Príklad bankových poplatkov - Prima banka:

1. Poskytnutie úveru (hypotéky) pri splácaní z iného ako Osobného účtu v PB

- 1% z objemu úveru, minimálne 300 €

2. Poskytnutie úveru pri splácaní z Osobného účtu v PB - bezplatne

3. Mesačný poplatok za Osobný účet - 3,90€

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?